Przedstawiam kilka konspektów do wykorzystania na zajęciach w świetlicy szkolnej. Są to konspekty zajęć plastycznych, muzycznych, integracyjnych przeznaczone głównie dla dzieci w wieku 7- 10 lat
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 60 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Jesienne drzewo - praca plastyczna.
Cele:
Wiadomości:
- uczeÅ„ posiada ogólnÄ… wiedzÄ™ na temat aktualnej pory roku,
- uczeń zna podstawowe barwy jesieni,
Umiejętności
- uczeń potrafi dokonać analizy własnego samopoczucia,
- uczeÅ„ potrafi wykonać pracÄ™ plastycznÄ… wg wskazówek nauczyciela,
- potrafi odpowiednio dobrać barwy,
Aspekt wychowawczy:
- - umiejÄ™tność wspóÅ‚pracy w grupie, integracja grupy,
- uwrażliwienie na piękno jesiennej przyrody,
- - rozÅ‚adowanie napiÄ™cia, odreagowanie stresów,
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: pogadanka, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: teksty zagadek - rymowanek, duże arkusze szarego papieru, farby plakatowe
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzajÄ…ca:
- 1. Dzieci siedzÄ… w kole, każde odpowiada na pytanie nauczyciela w jakim kolorze jest jego nastrój.
- 2. Odgadywanie zagadek - rymowanek o tematyce jesiennej (nauczyciel głośno czyta, dzieci odpowiadają).
- 3. Pogadanka z dziećmi na temat jesiennej przyrody, zachodzÄ…cych zmian. Zwrócenie uwagi na dominujÄ…ce kolory o tej porze roku.
Faza realizacyjna:
- 1. Podział dzieci na grupy 4 - 5 osobowe, przygotowanie miejsca pracy.
- 2. Malowanie przez dzieci drzewa na dużym arkuszu papieru.
- 3. Malowanie własnych dłoni farbami w jesiennych kolorach, odbijanie na papierze z namalowanym konturem drzewa.
Faza podsumowujÄ…ca:
- 1. Dzieci odpowiadajÄ… na pytania nauczyciela:
- - jak czuły się podczas bezpośredniego kontaktu z farbami?
- - W jakim kolorze jest jego nastrój?
- 2. PorzÄ…dkowanie miejsca pracy, wystawa gotowych prac.
Opracowanie: Sonia Żychlińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 60 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Poznajemy tradycje Å›wiateczne - wykonanie kartki technikÄ… origami kóÅ‚kowego.
Cele:
- Wiadomości:
- - uczeń zna symbole Świąt Bożego Narodzenia np.: choinka, opłatek, wigilia, ...
- - uczeń zna tradycję składania świątecznych życzeń,
- Umiejętności:
- - uczeÅ„ potrafi estetycznie wykonać pracÄ™ technikÄ… origami kóÅ‚kowego,
- - uczeń potrafi napisać życzenia świąteczne,
- Aspekt wychowawczy:
- - zwrócenie uwagi na miÄ™dzyludzki wymiar Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia,
- - czerpanie radości z dawania.
Forma organizacyjna: indywidualna
Metody: pogadanka, pokaz, instruktaż, praktycznego działania
Åšrodki dydaktyczne: duży arkusz papieru z narysowanym szkieletem krzyżówki, mazak, zestaw pytaÅ„ do krzyżówki - rozwiÄ…zaniem jest hasÅ‚o BOÅ»E NARODZENIE, niebieska kartka formatu A4, kóÅ‚ka z papieru kolorowego różnej wielkoÅ›ci, klej
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzajÄ…ca:
- 1. Przywitanie siÄ™ z dziećmi, każdy odpowiada na pytanie w jakim kolorze jest jego nastrój.
- 2. RozwiÄ…zanie krzyżówki. Dzieci siedzÄ… w póÅ‚kolu, nauczyciel czyta poszczególne hasÅ‚a, odpowiedzi wpisuje do wiszÄ…cej krzyżówki.
- 3. Pogadanka z dziećmi na temat zbliżających się Świąt, tradycji składania życzeń najbliższym.
Faza realizacyjna:
- 1. Przygotowanie miejsca pracy, zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania kartki świątecznej.
- 2. Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej, pisanie życzeń świątecznych.
Faza podsumowujÄ…ca:
- 1. Prezentacja wykonanych przez dzieci kartek, wspólne zastanawianie siÄ™ komu można wysÅ‚ać lub dać kartkÄ™ z życzeniami (rodzina, sÄ…siedzi, ludzie samotni).
- 2. PorzÄ…dkowanie miejsca pracy.
Opracowanie: mgr Sonia Żychlińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 45 min.
Grupa wiekowa: 7 - 11 lat
Temat: Podróż do Hollywood - zestaw zabaw przy muzyce.
Cele:
- Wiadomości:
- - dziecko zna zasady zajęć i stosuje je podczas zabawy,
- - dziecko zna reguÅ‚y poszczególnych zabaw i taÅ„ców,
- Umiejętności:
- - dziecko potrafi przekazywać i odczytywać wiadomoÅ›ci przekazywane w sposób niewerbalny,
- - uczeń nabywa umiejętności prawidłowej komunikacji,
- - uczeÅ„ potrafi używać wyobraźni, realizować zadania w kreatywny sposób
- Aspekt wychowawczy:
- - czerpanie radoÅ›ci ze wspólnej zabawy,
- - integracja grupy poprzez wspólnÄ… zabawÄ™,
- - uaktywnienie osób nieÅ›miaÅ‚ych i zakompleksionych
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: podajÄ…ca, problemowa (aktywne uczestniczenie)
Åšrodki dydaktyczne: pÅ‚yta do warsztatów muzycznych
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzajÄ…ca:
1. Ustalenie zasad, które bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y na zajÄ™ciach:
- - słuchamy siebie uważnie,
- - decydujemy o własnej aktywności,
- - nie oceniamy siebie i innych, nie krytykujemy,
- - pamiętamy o bezpieczeństwie własnym i innych,
- - sprzÄ…tamy po sobie.
Faza realizacyjna:
- 1. Samolot - taniec integracyjny. Wykonywanie gestów naÅ›ladujÄ…cych włączanie silników, zapinanie pasów, , wyglÄ…danie przez okno,
- 2. Studio filmów kryminalnych. Każdy z uczestników jest agentem wysÅ‚anym za miasto w celu wyÅ›ledzenia niebezpiecznego szpiega. ChodzÄ…c swobodnie po sali w rytm muzyki, wybiera on sobie osobÄ™, którÄ… podejrzewa o to, że jest szpiegiem i Å›ledzi jÄ… dyskretnie, poruszajÄ…c siÄ™ za niÄ… po caÅ‚ej sali. W pewnym momencie muzyka milknie i każdy Å‚apie Å›ledzonego przez siebie szpiega. NastÄ™pnie agenci przystÄ™pujÄ… do pracy parami - para Å›ledzi parÄ™ i jak poprzednio w momencie wyłączenia muzyki Å‚apie jÄ….
•3. Studio techniczne. Uczestnicy stajÄ… w parach - jedna osoba jest robotem, druga jest mechanikiem. Robota uruchamia siÄ™ poprzez poÅ‚ożenie rÄ™ki na gÅ‚owie. DotkniÄ™cie prawego ramienia robota powoduje jego skrÄ™t w prawo, dotkniÄ™cie lewego - skrÄ™t w lewo. Krok robota można przyspieszyć „przekrÄ™cajÄ…c" gaÅ‚kÄ™ na plecach. Robot zatrzymuje siÄ™ gdy poÅ‚oży mu siÄ™ ponownie dÅ‚oÅ„ na gÅ‚owie. Po pewnym czasie nastÄ™puje zmiana ról.
•4. Bufet. Taniec integracyjny „Ciasto" - dzieci przy muzyce naÅ›ladujÄ… pieczenie ciasta.
•5. Nieme kino. Uczestnicy dobierajÄ… siÄ™ w pary. Jedna osoba za pomocÄ… pantomimy, ma „ poprosić drugÄ… o pożyczenie znacznej sumy pieniÄ™dzy. ScenÄ™ odgrywajÄ… wszyscy przy muzyce ze starego kina. NastÄ™pnie zmiana ról - ta osoba z pary, która pożyczyÅ‚a pieniÄ…dze, ma za zadanie je odzyskać.
Faza podsumowujÄ…ca:
- 1. Powrót z Hollywood - powtórzenie taÅ„ca samolot.
Opracowanie: mgr Sonia Å»ychliÅ„ska (na podstawie warsztatów Zofii Lorens).
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 45 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Poznajmy siÄ™ - zabawy integracyjne
Cele:
- Wiadomości:
- - dziecko zna zasady wykonywania poszczególnych ćwiczeÅ„,
- - uczeÅ„ potrafi wymienić imiona wszystkich uczestników zajęć,
- Umiejętności:
- - uczeń potrafi nawiązywać kontakty z innymi dziećmi,
- - uczeÅ„ potrafi mówić o sobie, okreÅ›lić swoje zainteresowania, preferencje, wÅ‚asne cechy,
- Aspekt wychowawczy:
- - stworzenie okazji do lepszego poznania i integracji grupy,
- - zwiększenie tolerancji w grupie,
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: pogadanka, instrukcja, aktywne
Środki dydaktyczne: piłka lub maskotka
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzajÄ…ca:
1. Przywitanie się z dziećmi, wyjaśnienie celu zajęć.
Faza realizacyjna:
- 1. Moje imiÄ™. Uczestnicy siedzÄ… w kole. ProwadzÄ…cy podaje swoje imiÄ™, nastÄ™pna osoba mówi imiÄ™ poprzednika i swoje. Zabawa koÅ„czy siÄ™ w momencie, gdy każdy uczestnik siÄ™ przedstawi.
•2. Znajdź kogoÅ› kto ... ProwadzÄ…cy wydaje polecenia typu:
znajdź kogoś kto:
- - ma taki sam kolor oczu jak ty,
- - ma taką samą dłoń,
- - ma taki sam kolor wÅ‚osów,
- - jest tego samego wzrostu,
- - ma taki sam znak zodiaku,
- - jego imiÄ™ zaczyna siÄ™ na tÄ… samÄ…...







, aby dodać komentarz.