Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Scenariusz zajęć warsztatowych z matematyki...

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2004-02-10 12:28:05
Scenariusz zajęć warsztatowych z matematykidla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych
Scenariusz zajęć warsztatowych z matematyki
dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych

Temat:

Standardy wymagań egzaminacyjnych maturalnych z matematyki w zadaniach.

Cel warsztatów:

  1. Przygotowanie nauczycieli do zamieszczania wymagań egzaminacyjnych w zadaniach rozwiązywanych na lekcjach z młodzieżą.

  2. Wskazywanie młodzieży zadań odwołujących się do konkretnych obszarów standardów.

Po zakończeniu warsztatów uczestniczący nauczyciel:

  • zna "Standardy wymagaÅ„ egzaminacyjnych z matematyki"

  • potrafi dobrać zadania pod okreÅ›lone umiejÄ™tnoÅ›ci ujÄ™te w "Standardach..."

Czas:

120 minut

Materiały:

  • foliogramy ze "Standardami wymagaÅ„ egzaminacyjnych z matematyki"

  • rzutnik

  • załączniki z treÅ›ciÄ… zadaÅ„ i propozycjami kryteriów ich oceniania

  • papier kolorowy

  • przybory do pisania

Forma:

ZajÄ™cia warsztatowe prowadzone w grupach 3 – 4 osobowych pod kierunkiem osoby prowadzÄ…cej

Przebieg zajęć:

Czynności prowadzącego
i uczestników

Metody

Formy i czas

Materiały

Uwagi

Wprowadzenie.

Prowadzący przypomina uczestnikom warsztatów co to są "Standardy wymagań egzaminacyjnych
z matematyki", jakie jest ich znaczenie (podaje zagadnienia, które będą sprawdzane na egzaminie maturalnym) przypomina je i pokrótce omawia.

Wykład

Praca ze wszystkimi uczestnikami.

15 minut.

Foliogramy ze "Standardami wymagań egzaminacyjnych
z matematyki"

Podział uczestników na 4 grupy.

Każda z grup otrzymuje treści zadań do rozwiązania i ułożenia kryteriów oceniania, podpadające pod standard I "wiadomości i rozumienie".

Rozwiązywanie problemów

Praca w grupach.

5 minut.

Załącznik nr 1 (niebieskie arkusze papieru z zadaniami)

Prezentacja – ewaluacja.

Po zakończeniu pracy w grupach przedstawiciele każdej z grup omawiają propozycje kryteriów oceniania zadań obejmujących standard I, ustalają wspólne stanowisko dotyczące punktacji poszczególnych czynności.

Rozmowa dydaktyczna pod kierunkiem prowadzÄ…cego

Praca ze wszystkimi uczestnikami.

10 minut.

a) Przewidywane schematy oceniania przygotowane przez prowadzÄ…cego – załączniki nr 2 i 3.

b) Materiały wypracowane
z poszczególnych grup.

Porównanie
z propozycjÄ… prowadzÄ…cego

Każda z grup otrzymuje treści zadań do rozwiązania i ułożenia kryteriów oceniania podpadające pod standard II "korzystanie z informacji".

Rozwiązywanie problemów

Praca w grupach.

10 minut.

Załącznik nr 4

(żółte arkusze papieru z zadaniami)

Prezentacja – ewaluacja.

Po zakończeniu pracy w grupach przedstawiciele każdej z grup omawiają propozycje kryteriów oceniania zadań obejmujących standard II, ustalają wspólne stanowisko dotyczące punktacji poszczególnych czynności.

Rozmowa dydaktyczna pod kierunkiem prowadzÄ…cego

Praca ze wszystkimi uczestnikami.

10 minut.

a) Przewidywane schematy punktowania przygotowane przez prowadzÄ…cego – załączniki nr 5 i 6.

b) Wypracowane materiały z poszczególnych grup.

Porównanie
z propozycjÄ… prowadzÄ…cego

Każda z grup otrzymuje treści zadań do rozwiązania i ułożenia kryteriów oceniania podpadające pod standard III "Tworzenie z informacji".

Rozwiązywanie problemów

Praca w grupach.

10 minut.

Załącznik nr 7 (pomarańczowe arkusze papieru
z zadaniami)

Prezentacja – ewaluacja.

Po zakończeniu pracy w grupach przedstawiciele każdej z grup omawiają propozycje kryteriów oceniania zadań obejmujących standard III, ustalają wspólne stanowisko dotyczące punktacji poszczególnych czynności.

Rozmowa dydaktyczna pod kierunkiem prowadzÄ…cego

Praca ze wszystkimi uczestnikami.

10 minut.

a) Przewidywane schematy punktowania przygotowane przez prowadzÄ…cego – załączniki nr 8 i 9.

b) Wypracowane materiały z poszczególnych grup.

Porównanie
z propozycjÄ… prowadzÄ…cego

Każda z grup otrzymuje treści zadań, które powinna przyporządkować do konkretnych standardów (zadania obejmujące kilka umiejętności, które trudno przyporządkować do określonego obszaru standardu).

Rozwiązywanie problemów

Praca w grupach.

20 minut.

Załączniki nr 10, 12
i 14 (białe arkusze papieru z zadaniami)

Prezentacja – ewaluacja.

Po zakończeniu pracy w grupach przedstawiciele każdej z grup omawiają propozycje kryteriów oceniania zadań obejmujących standard III, ustalają wspólne stanowisko dotyczące punktacji poszczególnych czynności.

Rozmowa dydaktyczna pod kierunkiem prowadzÄ…cego

Praca ze wszystkimi uczestnikami.

20 minut.

a) Przewidywane schematy punktowania przygotowane przez prowadzÄ…cego – załączniki nr 11, 13
i 15.

b) Wypracowane materiały z poszczególnych grup.

Porównanie
z propozycjÄ… prowadzÄ…cego

Ewaluacja koÅ„cowa – komentarz.

Nauczyciele układając zadania na jakiekolwiek sprawdziany powinni najpierw zastanowić się jakie umiejętności oraz jakie obszary z poszczególnych standardów chcą sprawdzać i dopiero po tym układać zadania. Rozwiązując zadania z młodzieżą należy wskazywać jej zastosowanie standardów w konkretnych sytuacjach, zadaniach; uczeń musi rozumieć co dany standard sprawdza, jakie zadania "podpadaja" pod określone umiejętności, jakich sformułowań w poszczególnych standardach może spodziewać się na egzaminie.

_______________________________________________________________________

Załącznik nr 1

Zadanie 1 (I/pkt 2)

Na podstawie naszkicowanego wykresu funkcji f:

a) określić zbiór wartości funkcji f,

b) podać miejsca zerowe funkcji f,

c) określić przedziały, w których funkcja f jest malejąca,

d) określić wartość najmniejszą i największą funkcji.

Zadanie 2 (I/pkt 3h)

Rozwiązać nierówność:

_______________________________________________________

Załącznik nr 2

Standard I. Zadanie 1 (I/pkt 2b) – schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Określenie Y.

1 p.

2.

Podanie miejsc zerowych.

1 p.

3.

Zapisanie zbioru tych x, dla których funkcja f jest malejąca.

(zapis to 0 p.)

1 p.

4.

Podanie wartości minimum i maksimum.

(jeżeli uczeń poda tylko minimum lub tylko maksimum to 0 p.)

1 p.

_______________________________________________

Załącznik nr 3

Standard I. Zadanie 2 (I/pkt 3h) – schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Określenie dziedziny nierówności.

1 p.

2.

Doprowadzenie nierówności do postaci .

1 p.

3.

Sprowadzenie do postaci
i wyznaczenie pierwiastków.

1 p.

4.

Rozwiązanie nierówności kwadratowej.

1 p.

__________________________________

Załącznik nr 4

Zadanie 1 (II/1b)

Sumę wszystkich kolejnych liczb całkowitych , z których najmniejsza jest równa 63, a największa równa 128, można policzyć w następujący sposób:

Otrzymujemy

Postępując w analogiczny sposób, oblicz sumę wszystkich liczb dwucyfrowych dodatnich.

Zadanie 2 (II/2b)

Tabela przedstawia liczbę ocen na koniec I semestru w klasie I A z dwóch przedmiotów: matematyki i wychowania fizycznego.

Przedmiot

Liczba ocen

Liczba uczniów

nie klasyfikowanych

cel

bdb

db

dst

dop

ndst

Matematyka

-

5

8

10

2

-

-

Wychowanie fizyczne

3

6

15

-

-

-

1

a) Ilu uczniów tej klasy otrzymało ocenę nie niższą niż dostateczny?

b) Oblicz średnią ocenę z wychowania fizycznego uczniów tej klasy.

_____________________________________________________________

Załącznik nr 5

Standard II. Zadanie 1 (II/pkt 1b) – schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Zapisanie podwójnej sumy wszystkich liczb dwucyfrowych dodatnich za pomocą sumy równych składników:

.

1 p.

2.

Zapisanie podwójnej sumy jako odpowiedniego iloczynu .

1 p.

3.

Obliczenie sumy wszystkich liczb dwucyfrowych dodatnich.

1 p.

Gdyby skorzystano ze wzoru na w ciÄ…gu arytmetycznym to 0 p.

_________________________________________________________________

Załącznik nr 6

Standard II. Zadanie 2 (II/pkt 2b) – schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Wyznaczenie liczby ocen z matematyki nie niższych niż dostateczny.

1 p.

2.

Obliczenie średniej oceny z wychowania fizycznego

a) zwrócić uwagÄ™ na liczbÄ™ uczniów – 1 p.

b) obliczenie Å›redniej – 1 p.

2 p.

________________________________________________

Załącznik nr 7

Zadanie 1 (III/2b)

W trójkącie ABC dane są Sprawdź, że trójkąt ten jest prostokątny oraz uzasadnij, że miara kąta BAC jest mniejsza niż .

Zadanie 2 (III/1c)

Największa wartość funkcji kwadratowej f jest równa 9. Liczby 0 i 6 są miejscami zerowymi tej funkcji.

a) Napisać wzór funkcji f w postaci ogólnej.

b) Dla jakich x punkt wykresu funkcji f leży powyżej prostej o równaniu y=x+4 ?

__________________________________________________________________

Załącznik nr 8

Standard III. Zadanie 1 (III/pkt 2b)

– rozwiÄ…zanie

Ponieważ , , to na mocy twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Pitagorasa trójkąt jest prostokątny i jest kątem prostym.

Ponieważ i funkcja sinus jest dla rosnąca, to .

– schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Sprawdzenie, że trójkÄ…t jest prostokÄ…tny – należy użyć sformuÅ‚owania: "z twierdzenia odwrotnego do Pitagorasa...".

1 p.

2.

Obliczenie

1 p.

3.

Uzasadnienie, że

powołanie się na monotoniczność funkcji sinus
– 1 p.

przeprowadzenie rozumowania – 1 p.

2 p.

______________________________________

Załącznik nr 9

Standard III. Zadanie 2 (III/pkt 1c)

– rozwiÄ…zanie

a) , , , więc , .

Z postaci iloczynowej ,

do paraboli

i

b)

– schemat punktowania

Lp.

Wykonana czynność

Liczba punktów

1.

Wyznaczenie odciętej wierzchołka paraboli p=3.

1 p.

2.

Wyznaczenie wartości a oraz zapisanie wzoru funkcji f w postaci ogólnej .

2 p.

3.

Zapisanie odpowiedniej nierówności .

1 p.

4.

Rozwiązanie tej nierówności.

1 p.

____________________________________________________________

Załącznik nr 10

Zadanie 1

W pewnej szkole 220 uczniów uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych. Sporządzono następujące...

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.