Grażyna Gaczkowska
Konspekt lekcji matematyki w klasie VI SP lub I gimnazjum.
Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań– powtórzenie.Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności logicznego myślenia;
- Doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Cele operacyjne:
- zna metody rozwiązywania zadań za pomocą równań;
- umie rozwiązywać równania I stopnia z jedną niewiadomą;
- umie budować równania w oparciu o treść zadania;
- umie analizować tekst i formułować precyzyjne wypowiedzi. Metody pracy:
- praca z tekstem,
- metoda problemowa. Formy pracy:
- praca z całą klasą,
- praca indywidualna,
- praca w grupach. Pomoce dydaktyczne:
- tablica z planem rozwiązywania zadania tekstowego za pomocą równania
- kartki z zadaniami.
- Analiza zadania.
- Uważne przeczytanie tekstu.
- Ustalenie niewiadomej i oznaczenie jej literą.
- Analizę danych oraz związków między danymi a niewiadomą.
- Ułożenie równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.
- Rozwiązanie równania.
- Sprawdzenie, czy otrzymana liczba spełnia równanie i czy spełnia warunki podane w zadaniu.
- Sformułowanie odpowiedzi.
- Rozwiązywanie wybranych zadań w grupach. Zwrócenie uwagi uczniom, że czasem analiza i rozwiązanie zadania jest prostsze po przedstawieniu w innej formie, np. graficznej lub innej tabeli niż ta na planszy.
- 2x=-14
- Omówienie poprawności rozwiązanych zadań.
- Zadanie pracy domowej.
- Uczeń:
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie zasad rozwiązywania równań I stopnia z jedną niewiadomą poprzez rozwiązanie na tablicy dowolnego równania. Podanie wyniku i sprawdzenie poprawności wykonania obliczeń.
2. Przypomnienie planu rozwiązywania zadań za pomocą równania (plansza) i omówienie poszczególnych czynności:
Podanie dwóch wyrażeń przedstawiających tę samą wielkość, połączenie ich znakiem równości
3. Zastosowanie omówionych czynności- rozwiązanie przykładowego zadania tekstowego na tablicy.
Treść zadania:
Suma dwóch liczb jest równa 11. Różnica czterokrotności pierwszej liczby i trzykrotności drugiej jest równa 8. Co to za liczby?
Analiza | Sprawdzenie | |||||||||
x — pierwsza liczba 11-x — druga liczba 4x -czterokrotność pierwszej liczby 3(11-x) -trzykrotność drugiej liczby 4x-3(11-x) — różnica 9– różnica Stąd równanie: 4x-3(11-x)=9 i jego rozwiązanie 4x-33+3x=9 7x=42 x=6 Odpowiedź: Pierwsza liczba wynosi 6, a druga 5. | 6 5 24 15 24-15=9 9 L=P |
| ojciec | syn | |||||||||
TERAZ | 29 | 5 | ||||||||
ZA x LAT | 29+x | 5+x |
| Analiza | Sprawdzenie | ||||
x — liczba gęsi 35-x– liczba owiec 2x– liczba nóg gęsi 4(35-x)– liczba nóg owiec 2x+4(35-x)– liczba nóg ogółem 98– liczba nóg ogółem 2x+4(35-x)=98 2x+140-4x=98 -2x=-42 x=21 35-21=14 Odpowiedź: Gęsi jest 21, a owiec 14. | 21 14 42 56 98 98 L=P |
Analiza | Sprawdzenie |
x -pierwsza liczba 1,25x -druga liczba x+1,25x -suma dwóch liczb 117 -suma dwóch liczb x+1,25x=117 2,25x=117 x=52 Odpowiedź: Pierwsza liczba wynosi 52, a druga 65. | 52 65 117 117 L=P |
Powrót | Do góry









, aby dodać komentarz.