Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Serce pustyni bije trwogą.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2004-06-15 13:00:00
TEMAT:„Serce pustyni bije trwogą”. Burza piaskowa w opisie Henryka
Sienkiewicza. (lektura:„W pustyni i w puszczy”).
PROWADZĄCY: mgr Teresa Nater
PRZEDMIOT: język polski

TEMAT: „Serce pustyni bije trwogą”. Burza piaskowa w opisie Henryka
(lektura: „W pustyni i w puszczy”).
CELE:
poziom wiadomości:
- zna pojęcia: wyraz bliskoznaczny, rodzina wyrazów,
- umie rozpoznać w tekście części mowy, określić ich funkcję,
- zna kategorie gramatyczne,
- zna wyrazy i wyrażenia sygnalizujące następstwo w czasie,
- dostrzega rolę wyrazów określających w uszczegółowieniu i uplastycznieniu opisów,
- zna środki artystycznego wyrazu;
poziom umiejętności:
uczeń potrafi:
- odczytać tekst ze zrozumieniem,
- zbudować dłuższą wypowiedź ustną,
- dokonać oceny zjawisk językowych,
- tworzyć rodzinę wyrazów,
- tworzyć wyrazy bliskoznaczne,
- analizować wyraz i dojść do samodzielnych wniosków,
- zredagować notatkę jako krótki wniosek wypływający z przebiegu lekcji,
- rozpoznać kategorie gramatyczne,
- rozwiązać krzyżówkę,
- określić i nazwać środki artystyczne występujące w tekście;
poziom postaw:
uczeń potrafi:
- pracować w grupie,
- dostosować się do wymaganych sytuacji,
- ocenić pracę innych.
- Świadomie pracować nad kulturą języka.
METODY:
- praca w grupach (wyraźny podział funkcji w zespole oraz instrukcje z zadaniami do wykonania),
- drama,
- dyskusja.
MATERIAŁY:
- powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”,
- kaseta z filmem „W pustyni i w puszczy”,
- telewizor, magnetowid,
- instrukcje dla grup,
- kartki papieru, pisaki,
- krzyżówka.
REALIZOWANE ŚCIEŻKI EDUKACYJNE:
- edukacja czytelnicza i medialna – propagowanie czytelnictwa,

PRZEBIEG LEKCJI:
ZAANGAŻOWANIE– WPROWADZENIE
1. Przedstawienie uczniom celów lekcji.
2. Rozwiązanie krzyżówki.
3. Zapis odgadniętego hasła pod krzyżówką
i wklejenie karty do zeszytu.
4. Dobranie wyrazów bliskoznacznych i pokrewnych do wyrazu „burza”.
Rozmowa na temat burzy, którą przedstawił Sienkiewicz.

B A O B A B
P U S T Y N I A
T A R K O W S K I
M Z I M U
K A L I






1. Drzewo, w którym mieszkali Staś i Nel.
2. W tytule książki.
3. Nazwisko Stasia.
4. Murzyni nazywali tak Nel.
5. Ciemnoskóry towarzysz Stasia i Nel.
HASŁO:
BURZA
wichura burzowy
śnieżyca burzliwy
ulewa burzyć się
zamieć
nawałnica

6. Zapis tematu lekcji.
7.Głosowa interpretacja...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.