Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Scenariusz do zajęć z sześciolatkami z zakresu rozwijania mowy i myślenia

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2004-08-23 14:00:00
Oto propozycja zajęć związana z 6 grudnia, najbardziej oczekiwanym dniem w roku przez wszystkie dzieci.«Czekamy na niezwykłego gościa».

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
  • Potrafi używać okreÅ›leÅ„ charakteryzujÄ…cych cechy przedmiotów, stanów uczuciowych
  • Wie jak wyglÄ…da MikoÅ‚aj, umie podać jego cechy zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne
  • Umie podać listÄ™ atrybutów do podanych wyrazów
  • Rozumie i posÅ‚uguje siÄ™ pojÄ™ciami nadrzÄ™dnoÅ›ci i podrzÄ™dnoÅ›ci
  • Potrafi wysÅ‚uchać wypowiedzi kolegi, wyczekać na swojÄ… kolej
  • PrawidÅ‚owo buduje zdania pod wzglÄ™dem gramatycznym i fleksyjnym
  • Zna i posÅ‚uguje siÄ™ zdrobnieniami wyrazów
  • Potrafi odczytać sylabÄ™ i podać wyraz, zaczynajÄ…cy siÄ™ tÄ… sylabÄ…
  • PRZEBIEG:
    1. Zagadka rysunkowa
      Nauczyciel rysuje na tablicy fragmentami sylwetę buta a dzieci odgadują i podają odpowiedź. Następnie wymieniają nazwy różnych butów i tworzą do nich zdrobnienia.
    2. Niespodzianka.
      Nauczyciel wyciąga z kuferka dziwnego buta ( siedmiomilowego), dzieci oglądają go, próbują podać jego nazwę, właściciela tego buta, przymierzają na nogę i kończą po kolei zdanie: «Gdybym był właścicielem buta siedmiomilowego to...»
    3. Zabawa wg Klanzy przy muzyce WĘŻYK
      Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach: osobno dziewczynki i chłopcy. Zgodnie z rytmem posuwają się do przodu: krok w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu i trzy razy podskakują.
    4. Czyja to skarpeta?
      Dzieci wyszukują ukrytej na sali skarpety, rozpoznają w niej skarpetę Mikołaja.
      Odpowiadają na pytania związane z osobą Mikołaja:
      • opisujÄ… jego wyglÄ…d zewnÄ™trzny
      • wymieniajÄ… jego cechy charakteru, uzasadniajÄ… wypowiedzi
      • Czym podróżuje MikoÅ‚aj?
        Dzieci udzielają odpowiedzi na temat pojazdu Mikołaja, śpiewają piosenkę o Mikołaju. Ze względu na fakt, iż za oknem nie ma jeszcze śniegu, Mikołaj jest zmuszony do zmiany swojego pojazdu.
      • Zabawa pantomimiczna
        Dzieci dzielą się na zespoły 5-osobowe i naśladują dowolny pojazd, pozostałe grupy odgadują, czym przyjedzie w tym roku Mikołaj do przedszkola.
      • Lekcja ciszy wg M. Montessori
        Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobie z ręki do ręki dzwoneczek Mikołaja tak, aby nie zadzwonił .
      • Zabawa sylabami
        Dzieci losują z koszyczka sylaby, odczytują je po kolei i próbują odgadnąć jaki prezent może przynieść Mikołaj przez dokończenie nazwy wyrazu rozpoczętą sylabą.
      • NiezwykÅ‚y prezent– rysowanie technikÄ… bricolage
        Każde dziecko zabiera swoje krzesełko, ustawia je na obwodzie koła, wybiera sobie jeden kolor pisaka lub kredki i siada przed krzesełkiem, na którym leży kartka z narysowanym fragmentem, jakimś wzorkiem. Dzieci dorysowują elementy do gotowego wzoru w trakcie trwania muzyki. Na sygnał «zmiana» przekazują sobie kartki w lewą stronę i rysują teraz na kartce sąsiada. Po skończeniu trwania muzyki oglądają prace i wypowiadają się na ich temat, jaki to niezwykły prezent dostaną od Mikołaja.
      • Portret MikoÅ‚aja.
        Dzieci zabierają z dywanu koperty ze swoim imieniem, w których znajdują się różnej wielkości i koloru kółka. Poznają sposób wykonania portretu Mikołaja techniką origami przez składanie kółek i naklejanie na kolorowy karton. Po wykonaniu portretu wieszają swoje prace na tablicy korkowej.

        Monika Siwek














Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.